Claude Monet egyik ikonikus ábrázolása a francia Szajna folyóról jövő hónapban kerül az aukciós blokkra. Az 1897 Reggel a Szajnán, tiszta idő , a francia művész készítette, amikor elkezdte felkarolni a motívumok sorozatozásának átalakító gyakorlatát.
A festmény utoljára 1978-ban jelent meg aukción, amikor 330 000 dollárért megvásárolta egy amerikai gyűjtő. Most ez fogja vezetni a Christie's-t 20./21. század: Londoni esti kiárusítás 12 millió font (15 millió dollár) és 18 millió font (23 millió dollár) közötti becsléssel.
LÁSD MÉG: Előretekintve a párizsi Pompidou Központ bezárási terveket jelent be
A mű árverése egybeesik az impresszionizmus 150. évfordulójával, amely művészeti mozgalom gyakran Monet-nak tulajdonítják. Nevét 1873-as munkájáról kapta Benyomás, napkelte vizuális ecsetvonások és a fény változó természetének hangsúlyozása jellemzi.
Mindkettő látható a művésznél Reggel a Szajnán vagy a „Reggelek a Szajnán” sorozat. A több mint húsz alkotásból álló sorozat azt mutatja be, hogy a felkelő nap hogyan változtatja meg a folyó egyik kis torkolatát. Ahogy maga a művész mondta egyszer: „Mások hidat, házat, csónakot festenek… én azt a levegőt akarom megfesteni, amelyben a híd, a ház és a hajó megtalálható – a levegő szépségét körülöttük, és ez nem kevesebb, mint a lehetetlen.'
Hogyan készítette Monet Szajna sorozatát
Míg korábban azzal a gyakorlattal foglalkozott, hogy ugyanazt a témát többször is megfestette, Monet az 1880-as évek végén kezdett komolyan venni a technikát. Sorozatos darabjai, köztük a tavirózsa és a szénakazalok, ma a művész legismertebb alkotásai közé tartoznak.
Szajnai munkáit 1896-ban kezdte, és a következő nyáron fejezte be, és a kora reggeli órákban kezdte napjait egy stúdióhajón a folyón. Csónakján több vászon barázdáit hordta, így a fény változásával különböző darabokra fordította figyelmét.
Ban ben Reggel a Szajnán, tiszta idő, fényes és tiszta égbolt tükröződik a folyó nyugodt vizében. „A reggeli ködben ez a két birodalom összeolvad, és a nézőt az előtte kibontakozó jelenet érzetére összpontosítja” – mondta Michelle McMullan, a film egyik vezetője. 20./21. század: Londoni esti kiárusítás, nyilatkozatban.
További munkák a művésztől Reggel a Szajnán sorozatok hét számjegyű összegeket kaptak az aukción, az egyik 2017-ben 23 millió dollárért kelt el a Christie’s-nél, egy másik pedig 20,5 millió dollárt realizált a következő évben a Sotheby’s-nél. De Reggel a Szajnán, tiszta idő az elmúlt évtizedekben nagyrészt rejtve maradt a nyilvánosság elől, utoljára az 1990-es kiállításon jelent meg Monet a '90-es években: A sorozat festményei , amely a bostoni Szépművészeti Múzeumban, a Chicagói Művészeti Intézetben és a Londoni Királyi Művészeti Akadémián járt. A március 7-i eladási dátum előtt a mű New Yorkban, Hong Kongban és Londonban lesz látható.